news/191022041452روزبه عبادی نمین - اتش سوزی.jpg

1398/07/30     درباره بیمه آتش سوزی بیشتر بدانیم
قوانین ساختمان

باتوجه به رشد سریع جمعیت، افزایش ساخت و سازها و در نتیجه افزایش احتمال وقوع حوادثی از جمله آتش سوزی و ...، "ماده 14" قانون تملك آپارتمان ها، مدير يا مديران ساختمان رو موظف کرده تا تمام بنا رو در مقابل خطر آتش سوزي بيمه کنن. سهم هر کدوم از مالك ها هم به تناسب سطح زيربناي اختصاصي اون ها، به وسيله مدير يا هیئت مدیره تعيين و دریافت میشه. درغیر اینصورت، اگه در اثر آتش سوزی برای ساختمان اتفاقی بیفته، مدیر یا هیئت مدیره مسئول هستن!بیمه نامه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی، خسارت های مالی رو که در اثر آتش سوزی، انفجار و صاعقه و برخی خطرات دیگه به اموال وارد میشه، تحت پوشش قرار میده. در این بیمه نامه سرمایه مورد نظر به قیمت روز بیمه میشه و حق بیمه ی اون با توجه به ارزش ساختمان، تجهیزات و خطرهای بیمه شده محاسبه میشه.

اما خسارت های جانی و بدنی در این بیمه نامه تحت پوشش نیستنعوامل تاثیرگذار بر روی حق بیمه انواع رشته های آتش سوزی:

الف) مدت بیمه نامه
ب) نوع فعالیت: مسکونی (ویلایی، آپارتمان)، صنعتی یا غیرصنعتی
پ) نوع قرارداد یا شرایط بیمه نامه: بیمه نامه عادی، با شرایط فرست لاس یا ...
ت) پوشش ها
ث) ارزش سازه: بر مبنای متراژ و قدمت سازه
ج) ارزش اثاثه، لوازم یا موجودی
چ) اسکلت: فلزی، بتونی، آجری، گلی، فضای باز و غیرمسقف
ح) نظر کاشناس، مقدار ريسك و فرانشیز تعیین شده
خ) تخفیفاتالف) مدت بیمه نامه:

کوتاه مدت – یک ساله

بيمه آتش سوزي معمولا به صورت سالیانه صادر میشه. اما برخی شرکت ها برای مدت زمان کوتاه تر (با تعرفه کوتاه مدت) و بیشتر از یکسال (با تعرفه روزشمار) هم بیمه صادر می کنن.ب) انواع فعالیت در بیمه آتش سوزی:

1)ساختمان های مسکونی: (ساختمان، تاسیسات، اثاثیه)

ساختمان، تأسیسات و اثاث (هر کدوم به تنهایی یا باهم) واحدهای مسکونی رو میشه در مقابل خطرات اصلی و کلیه خطرات اضافی بیمه کرد.

تاسیسات: مانند پکیج، کولر، موتورخانه مرکزی، جاروبرقی مرکزی، تاسیسات اطفاء حریق و ...

2)مراکز غیرصنعتی: (ساختمان، تاسیسات، اثاثه اداری، دکوراسیون، موجودی کالا و ...)

مراکز غیرصنعتی شامل کلیه فروشگاه های تجاری، تعمیرگاه ها، بیمارستان ها، اماکن عمومی، ساختمان های اداری، بنگاه های معاملاتی، مراکز پخش دارو، فروشگاه های مواد غذایی و پروتئینی، آموزشگاه ها، مراکز خدماتی و سایر موارد مشابه هستن و میشه سرمایه هر کدوم از مراکز یاد شده رو در مقابل خطرات اصلی و اضافی به قیمت روز بیمه کرد.

تاسیسات: مانند کولر گازی
اثاثیه و دکوراسیون: مانند وسایل ادراری (کامپیوتر، میز و صندلی)، تلویزیون، ویترین، قفسه ها، گاوصندوق، پوز، ترازو و ...
موجودی کالا: اجناس و کالاهای قابل عرضه و فروش
3)مراکز صنعتی (ساختمان، تاسیسات، اثاثه، ماشین آلات، مواد اولیه، موجودی کالا و ...)

مراکز صنعتی شامل کلیه کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه هستن.پ)انواع قرارداد در بیمه آتش سوزی:

1)بیمه نامه با شرایط عادی (سرمایه ثابت):

با اين نوع پوشش بيمه اي ، بيمه گر خسارات ناشي از آتش سوزي رو حداكثر تا سرمايه مندرج در بيمه نامه و به مقدار خسارت وارد شده جبران میکنه. به همین دلیل بيمه گذار در زمان صدور بیمه نامه بايد دقت كنه كه اموالش رو به قيمت واقعي روز بيمه كنه یا اگه در طول مدت اعتبار بیمه نامه، این سرمایه با افزایش قیمت روبرو شد، با دریافت الحاقیه قیمت اون رو به روز کنه تا مشمول قاعده نسبی یا ماده 10 نشه!

2)بیمه نامه با شرایط اظهارنامه ای (سرمایه شناور):

این پوشش معمولا برای انبارها مورد استفاده قرار می گیره; به دلیل اینکه سرمایه موجود در انبارها متغیره، بیمه گذار مبلغ میانگینی رو به عنوان موجودی انبار اعلام میکنه و بعد در پایان هر ماه میزان سرمایه و موجودی دقیق رو در غالب یک اظهارنامه به شرکت بیمه اطلاع میده. شرکت بیمه هم موقتا حق بیمه رو بر مبنای میانگین اعلام شده تعیین میکنه و در پایان مدت بیمه نامه، حق بیمه قطعی رو با توجه به بیمه نامه های عمومی و اظهارنامه های ارسالی محاسبه میکنه.

به طور مثال انباردار اعلام می کنه که ماهیانه به طور متوسط 500 میلیون جنس در انبار من وجود داره، در اینصورت حق بیمه ی سالانه ی این انبار با ارزش 500 میلیون جنس محاسبه میشه. بعد در پایان هر ماه ارزش دقیق اجناس رو به شرکت بیمه اعلام میکنه و شرکت در پایان سال با توجه به اظهارنامه های ارسالی حق بیمه ی دقیق رو محاسبه می کنه.

3)بیمه نامه با شرایط جایگزینی و بازسازی:

این نوع بیمه نامه بیشتر برای مقابله با افزایش قیمت ناشی از تورم و نوسانات بازار هستش!

در طول مدت بیمه نامه، ممکنه اموال دچار افزایش قیمت چشمگیری بشن و در صورت وقوع حادثه امکان جایگزین کردن اون ها با همون سرمایه قبلی نباشه. در این نوع قرارداد شرکت بیمه متعهد میشه در عوض دریافت حق بیمه متناسب با ارزش اموال به نرخ روز، در موقع بروز حادثه هم، با توجه به ارزش اموال به نرخ روز و به منظور جایگزینی اون ها، خسارت رو محاسبه و پرداخت کنه.

4)بیمه نامه اولین خسارت :(First Loss)

در شرایطی از بیمه نامه فرست لاس استفاده میشه که بیمه گذار اطمینان داره هر اندازه خسارت شدید باشه، امکان از بین رفتن تمام مورد بیمه در یک حادثه وجود نداره و فقط بخشی از اون دچار خسارت میشه؛ مانند زمانی که اموال بیمه شده در سطح جغرافیایی وسیعی پراکنده شده یا موجودی های مختلف با ریسک ها و ارزش های مختلف وجود داشته باشه (مثل انبارهای عمومی).

در موقع صدور این بیمه نامه، حق بیمه براساس کل سرمایه موجود تعیین میشه، ولی پرداخت خسارت براساس حداکثر خسارتی که ممکنه در یک حادثه به اموال بیمه گزار وارد بشه تعیین میشه و شرکت بیمه متعهد میشه در صورت بروز حادثه، فقط تا سقف تعیین شده، خسارت رو پرداخت کنه و نه بیشتر. در مقابل شرکت بیمه برای حق بیمه تحت شرایط فرست لاس تخفیفات ویژه ای هم در نظر می گیره.ت) پوشش ها

پوشش های اصلی:

1)آتش سوزی: ترکیب هر ماده سوختنی با اکسیژن به شرطی که با شعله همراه باشه

2)انفجار: آزاد شدن ناگهانی انرژی

3)صاعقه : تخلیه بار الکتریکی بین دو ابر یا ابر و زمین

پوشش های تکمیلی که می تونین در کنار پوشش های اصلی خریداری کنین:

1)زلزله و آتشفشان
2) سيل و طغيان آب دريا و رودخانه
3)طوفان، گردباد و تندباد
4)خسارات ناشي از نوسانات برق
5)خسارات ناشي تركيدگي لوله آب:

در اینجا هزينه تعمير و تعویض لوله کشی پرداخت نمیشه و فقط هزینه خسارت های ناشی از ترکیدگی لوله، مثل آسیبی که به دیوارها و سایر قسمت ها وارد میشه، پوشش داره.

6)خسارات ناشي از آب باران و ذوب برف
7)سقوط هواپيما، هلی کوپتر يا قطعات اون ها
8)شكست شيشه:

خسارت وارده به شیشه های درب و پنجره ، ویترین، نمای شیشه ای ساختمان، تابلوهای شیشه ای و غیره که ناشی از شکسته شدن باشه جبران میشه. اما خسارت هایی مثل پریدگی شیشه، خط و خراش روی شیشه و ترک های جزئی و همچنین خسارت هایی که در اثر شکسته شدن شیشه ویترین و درب به اشیاء همجوار وارد میشه، جزو استثنائات این پوشش هستن.

9)سقوط بهمن
10)رانش زمين
11)ريزش و فروكش كردن چاه
12)خسارات ناشی از نشت گاز در سردخانه ها
13)خودسوزي (مثلا تفاله چغندر، کنجاله، آهن اسفنجی و ...)
14)انفجار ظروف تحت فشار (ديگ هاي بخار،كمپرسورها و ...)
15)آشوب، بلوا، قيام، اغتشاش داخلي
16)سرقت با شكست حرز:

سرقت با شکست حرز یعنی به کار بردن تهدید، زور، تخریب، گذشتن از موانع (در، دیوار، حصار و پنجره) بدون کلید و با استفاده از ابزار غیرمتعارف; به عبارت دیگه، سارق باید برای ورود به محل مانعی رو از پیش رو برداره تا سرقت رو انجام بده.

این پوشش سرقت هایی رو شامل میشه که توسط سارقین، کاملا خارج از محل مورد بیمه و تقریبا بدون ارتباط نزدیك با بیمه گذار انجام بشه.

17)مسئوليت مالی ناشي از آتش سوزي، انفجار و تركيدگي لوله آب در برابر همسايگان:

احتمال اینکه آتش سوزی یا نشت آب گسترش پیدا کنه و باعث آسیب رسیدن به اموال همسایه ها هم بشه وجود داره. از اونجایی که در این موارد خسارت همسایه ها رو هم شما باید پرداخت کنین، می تونین پوشش مسئوليت مالی ناشی از این حوادث رو خریداری کنین و دیگه نگرانی از این بابت نداشته باشین.

18)هزينه پاكسازي:

خراب شدن ساختمان به دلیل خطرات تحت پوشش، علاوه بر هزینه تعمیر، بازسازی یا نوسازی، معمولا هزینه های دیگه ای از جمله جمع آوری و انتقال نخاله و مصالح تخریب شده رو هم به گردن بیمه گذار میذاره. شما می تونین با پرداخت حق بیمه اضافی این پوشش رو هم دریافت کنین.ث) ارزش سازه یا ملک:

برای محاسبه ارزش ملک، باید به این نکته توجه کنین که در این گونه بیمه نامه ها، فقط ارزش اعیانی و ساخت بنا محاسبه میشه و ارزش زمین (عرصه) لحاظ نمیشه; چون مثلا در اثر آتش سوزی، برای زمین شما اتفاقی نمیفته و فقط سازه در معرض خطر قرار داره!

* نکته: ماده 10 و قاعده نسبی!!!

هر مال و شئ قیمت مشخص و معینی در بازار داره و هر کس باید مال خودش رو به قیمت واقعی روز و متداول بازار بیمه کنه و به همون نسبت هم حق بیمه پرداخت کنه. به همین دلیل "ماده 10" قانون بیمه تأکید می کنه که اگه مال خودتون رو به کمتر از قیمت واقعی بیمه کنین، شرکت بیمه هم حق داره در زمان پرداخت خسارت، به همون نسبتی که ارزش مال کمتر درنظر گرفته شده و حق بیمه کمتری پرداخت شده، به همون نسبت هم از میزان پرداخت خسارت کم کنه. دراینصورت ما به التفاوت خسارت به عهده خودتون هستش!ج) ارزش اثاثه، لوازم یا موجودی:

شما می تونین اثاثه و دکوراسیون رو هم همراه ساختمان یا به تنهایی بیمه کنین. برای در نظر گرفتن ارزش اثاثه کافیه قیمت روز اون ها رو در نظر بگیرین و مقداری از اون رو بابت مستعمل بودن کم کنین. فقط دقت کنین که خیلی پایین در نظر نگیرین که دوباره دچار ماده 10 نشین!

اما برای موجودی های قابل فروش باید ارزش واقعی و روز اون ها رو در نظر بگیرین.چ) نوع سازه و اسکلت:

1)فلزی
2)بتونی
3)آجری
4) فضای باز و غیرمسقف
5) آیین نامه 2800

نوع اسکلت در این بیمه نامه مهمه و می تونه روی ریسک، خسارت وارده و در نتیجه حق بیمه تاثیر بذاره. مثلا در صورت بروز زلزله، ساختمان آجری بیشتر از ساختمانی با اسکلت فلز یا بتون در معرض آسیب هستش، یا ساختمان هایی که بر اساس استاندارد و آیین نامه 2800 ساخته میشن، از ایمنی بیشتری برخوردار بوده و کمتر در معرض آسیب هستن.ح) نظر کارشناسی، ریسک و فرانشیز:

کارشناسی:

برای صدور بیمه نامه آتش سوزی، در برخی موارد نیاز به اعزام کارشناس متخصص برای بازدید از محل، بررسی سرمایه مورد بیمه، ارزیابی ریسک های موجود و ارائه توصیه های لازم برای پیشگیری و کاهش حوادث هستش. این بازدید برای بیمه گذار هیچ هزینه ای نداره و رایگان هستش.

بعد از بازدید ممکنه 3 حالت پیش بیاد:

1)بیمه نامه بدون هیچ مشکلی با شرایط درخواستی صادر میشه.
2)با انجام یکسری تغییرات توسط بیمه گذار و بالا بردن سطح ایمنی و کاهش ریسک، بیمه نامه صادر میشه.
3)به علت ریسک زیاد، درخواست صدور بیمه نامه رد میشه و حق بیمه برگردونده میشه.

ریسک:

تعیین مقدار ریسک به دو عامل بستگی داره:

ریسک مورد بیمه: شرایط و ویژگی های مورد بیمه در تعیین ریسک مؤثر هستن، مثل قدمت بنا، نوع سازه، جنس موجودی و ... .به طور مثال ریسک آتش سوزی برای انبار مواد قابل اشتعال بیشتر از انبار آهن آلات هستش.
ریسک محدوده جغرافیایی مورد بیمه: شرایط محیطی و محدوده جغرافیایی هم می تونه در بروز حادثه مؤثر باشه، چون ریسک های متفاوتی در مناطق مختلف وجود داره!
مثلا در مناطق با تراکم بالای جمعیت (مانند بازار تهران) یا در مناطقی که زلزله خیز هستش، احتمال وقوع خسارت بیشتره. حتی ممکنه در برخی مناطق به دلیل ریسک بالا، پوشش خاصی رو ارائه ندن; مثلا به خانه ای که در حریم رودخانه ساخته شده، پوشش سیل رو نمیدن.

شما می تونین تقسیم بندی کشور ایران رو از نظر ریسک زلزله (از حداقل به حداکثر) ببینید، طبیعتا هر چی مورد بیمه در منطقه ای با ریسک بیشتر قرار بگیره، حق بیمه ی بیشتری هم باید پرداخت بشه.

منطقه 1 (حداقل خطر): اصفهان، اراک، همدان، سنندج و ...
منطقه 2 : یزد، شهرکرد، ابهر، سوسنگرد و ...
منطقه 3 : اهواز، مشهد، بوشهر، فریمان و ...
منطقه 4 : شیراز، زاهدان، زنجان، ایلام، تبریز، گرگان، رشت، خرم آباد، ساری، کیش و ...
منطقه 5 (حداکثر خطر): تهران، کرج، قم، قزوین، کرمان و ...
فرانشیز:

فرانشیز بخشی از هر خسارت هستش که شرکت بیمه نسبت به اون تعهدی نداره و به عهده خود بیمه گذاره!

به عبارت دیگه اگه مثلا فرانشیز 10درصد باشه، شرکت از کل مبلغ خسارت شما، 10درصد رو کم میکنه و مابقی رو به بهتون پرداخت میکنه. فرانشیزها از قبل مشخص شدن، اما ممکنه در برخی موارد کارشناسان با توجه به ریسک های موجود، فرانشیزهای دیگه ای رو لحاظ کنن.

معمولا فرانشیز در بیمه آتش سوزی به شکل زیر محاسبه میشه:

خسارت آتش سوزی: 10درصد

خسارت زلزله: 1درصد

سرقت: 20درصدخ) تخفیفات:

تخفیف عدم خسارت
تخفیف نقدی
تخفیف های مناسبتی
تخفیف گروهی
و ...
نحوه پرداخت حق بيمه:

1)نقد

2)اقساط (برحسب توافق با شركت بيمه)

* اگه موقع بروز حادثه قسمتي از اقساط پرداخت نشده باشه، نحوه پرداخت خسارت به چه صورت هستش؟

الف) در مورد اقساطی که هنوز موعدشون نرسیده: مشکلی پیش نمیاد و فقط مجموع اقساط باقیمانده از مبلغ خسارت کم میشه. مثلا اگه دو تا قسط 100.000 تومانی باقی مونده باشه، مجموعا 200.000 تومان از مبلغ خسارت کم میشه.

ب) در مورد اقساطی که موعدشون گذشته و پرداخت نشدن: قاعده نسبي حق بيمه اجرا میشه، مثلا اگه تا اونموقع فقط یک سوم از کل حق بیمه رو پرداخت کرده باشین، اونوقت شرکت بیمه هم فقط یک سوم از کل خسارت رو پرداخت می کنه.انتقال بیمه نامه:

انتقال بیمه آتش سوزی روی یک آدرس دیگه امکان پذیره!

البته برای این کار باید به نمایندگی شرکت بیمه تون مراجعه کنین تا شرایط رو بررسی کنه و در صورت تایید، با صدور الحاقيه ای آدرس مورد بيمه رو عوض کنه و در صورت نیاز به کارشناسی هم، از محل جدید بازدید کنه.

در اینجا گفتن این نکته ضروریه كه هرگونه تغييري در بيمه نامه از جمله افزايش سرمايه، تغيير نشاني، تغيير بيمه گذار، كم يا زياد شدن اموال، تغيير فعاليت و ... باید به اطلاع شركت بيمه رسیده بشه تا مراتب رو طي الحاقيه ای تاييد کنه، در غير اينصورت موقع بروز حادثه، شرکت بیمه با استناد به اصل حسن نيت می تونه از پرداخت تمام يا قسمتي از خسارت خودداري کنه!فسخ بيمه نامه آتش سوزي:

1)فسخ از طرف بیمه گذار: بيمه گذار در هر زمان می تونه تقاضاي فسخ قرارداد رو بده. در اينصورت حق بيمه بر اساس تعرفه كوتاه مدت محاسبه میشه و مابقي اون برگردونده میشه.

2)فسخ از طرف شرکت بیمه: شرکت در مواردي كه قانون بيمه اجازه فسخ به او داده، ابتدا باید یک اخطاریه با مهلت 10 روزه با پست سفارشي به آخرين نشاني اعلام شده بیمه گذار ارسال کنه. بعد اگه همچنان بیمه گذار به تعهداتش عمل نکرد، بیمه نامه رو فسخ میکنه و الباقی حق بیمه باقیمانده رو به صورت روزشمار حساب می کنه و به اون برمی گردونه.بيمه نامه آتش سوزی مرهوناتي (جهت دريافت وام):

بانك ها به کسانی که می خوان خانه شون رو در رهن بانک بذارن و وام بگیرن، درخواست تهیه ی بيمه نامه آتش سوزی مرهوناتی میدن (به عنوان تضمين بازپرداخت وام). چون ممکنه در اثر حوادثی مثل آتش سوزی، زلزله و ... خانه تحت رهن بانک از بین بره و بیمه گذار قادر به پرداخت مابقی اقساط نباشه، در اینصورت بانک می تونه از اون بیمه نامه استفاده کرده و مبلغ باقیمانده از وام رو، از خسارتی که شرکت بیمه پرداخت میکنه برداره.

* آیا بیمه گذار می تونه برای تضمین بازپرداخت وام، فقط بیمه نامه رو در اختیار بانک قرار بده و دیگه خانه رو رهن بانک نکنه؟

خیر، چون ممکنه اصلا حادثه ای اتفاق نیفته که بانک بتونه برای پس گرفتن اقساط وام، از خسارتی که شرکت بیمه میده استفاده کنه.استثنائات

موارد زير در تعهد شرکت بیمه نیست، مگر اینکه صراحتا خلاف اون در بیمه نامه شرط شده باشه!

1)خسارات جانی در این بیمه نامه پوشش ندارن، مگر در طر های خاص مثل "طرح حامی" بیمه ایران

2)پول، سکه، اوراق بهادار، فلزات قیمتی به هر شکل، جواهرات و مروارید، سنگ های قیمتی سوار نشده، هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و تنظیم دفاتر بازرگانی

3)خسارات ناشی از جنگ، آشوب و بلوا، اعتصاب، قيام، انقلاب، كودتا، اغتشاشات داخلي يا اقدامات مقامات انتظامي و نظامي

4)خسارات ناشی از انفجار مواد منفجره مانند ديناميت، تي ان تي و باروت

5)خسارات ناشی از فعل و انفعالات هسته اي

6)خساراتی که به موتورها و ماشین های برقی در نتیجه اتفاقات زیر رخ بده:

اتصالات و اثرات ناشی از جریان برق، پاره شدن هادی، جرقه زدن، بار زیاد، عدم کفایت عایق بندی و امواج برقی ناشی از این اتفاقات. اما خساراتی که در نتیجه این اتفاقات برای سایر قسمت های مورد بیمه رخ بده تحت پوشش هستش!

7)خسارت وارد شده به مورد بیمه در محدوده آتش کنترل شده:

محدوده آتش کنترل شده شامل:

انواع کوره های ذوب فلزات و شیشه
انواع کوره های پخت آجر و سیمان
بخاری
هیتر
و ...


انواع خاموش کننده (کپسول آتش نشانی):حتما به کاربرد و علائم روی کپسول های آتش نشانی دقت کنید!
1)خاموش کننده آبی (Water)این نوع کپسول ها، یکی از مقرون به صرفه ترین روش های مبارزه با آتش سوزی های نوع A هستن که در برخی مواد جامد مثل کاغذ، چوب و منسوجات اتفاق میفته.2)خاموش کننده فوم (Foam)

خاموش کننده های فوم رو میشه در آتش های نوع A و B استفاده کرد. اون ها بیشتر برای خاموش کردن آتش سوزی های ناشی از مایعاتی مثل بنزین یا سوخت دیزل مناسب هستن و در عین حال می تونن برای مواد جامدی مثل چوب و کاغذ هم استفاده بشن. فوم یا کف، آتش سوزی های ناشی از مایعات رو از طریق عایق کردن (پوشانیدن) سطح بیرونی مایع، جلوگیری از رسیدن بخارهای قابل اشتعال به هوا و در برگرفتن آتش مهار میکنه.

خاموش کننده های فوم، برچسب کرم رنگ دارن.

3)خاموش کننده پودر خشک (Powder)

خاموش کننده های پودری در آتش سوزی های نوع A، B، C و E مورد استفاده قرار می گیرن. با این حال، بیشتر برای آتش سوزی های نوع D یا آتش سوزی های مرتبط با فلزات قابل اشتعال استفاده میشن، اما آتش رو خنک نمی کنن! این نوع خاموش کننده ها می تونن موجب از بین رفتن قدرت بینایی و ایجاد مشکلات تنفسی بشن، به همین دلیل برای استفاده در داخل ساختمان ها توصیه نمیشن!خاموش کننده های پودر، برچسب آبی رنگ دارن.4)خاموش کننده پودر خشک (Powder)

خاموش کننده های پودری در آتش سوزی های نوع A، B، C و E مورد استفاده قرار می گیرن. با این حال، بیشتر برای آتش سوزی های نوع D یا آتش سوزی های مرتبط با فلزات قابل اشتعال استفاده میشن، اما آتش رو خنک نمی کنن! این نوع خاموش کننده ها می تونن موجب از بین رفتن قدرت بینایی و ایجاد مشکلات تنفسی بشن، به همین دلیل برای استفاده در داخل ساختمان ها توصیه نمیشن!خاموش کننده های پودر، برچسب آبی رنگ دارن.

5)خاموش کننده شیمیایی سرد (Wet Chemical)

خاموش کننده های شیمیایی برای استفاده در آتش سوزی نوع F مناسب هستن که شامل آتش سوزی ناشی از چربی ها و روغن پخت و پز مثل روغن سویا، زیتون، آفتابگردان، ذرت، کره و غیره میشن. وقتی روغن به نقطه اشتعال برسه (معمولا 320 درجه سانتی گراد)، حلقه های کوچکی از آتش، از سطح آن به اطراف می پرن و در حرارت های بالاتر (معمولا 400 درجه سانتی گراد)، سطح اون ها شعله ور میشه!

این نوع خاموش کننده ها به سرعت شعله های آتش رو خنثی و سرد می کنن و طی یک واکنش شیمیایی، محلول صابونی شکل رو به وجود میارن و به این شکل سطح خارجی روغن رو مسدود کرده و از سوختن دوباره اون جلوگیری می کنن. ازین کپسول ها میشه در آتش سوزی نوع A (چوب، کاغذ و پارچه) هم استفاده کرد.

در ضمن به هیچ عنوان از آب برای خاموش کردن این نوع آتش استفاده نکنین چون باعث بیشتر شدن اون میشه!خاموش کننده های شیمیایی، برچسب زرد رنگ دارن.

طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی:

1)‏اول پین مخصوص یا ضامن کپسول رو بکشید.
2)مطمئن بشین که شلنگ کپسول در فاصله ی مناسبی از آتش قرار داره و در جهت درستی قرار گرفته. بعد اهرم رو فشار بدید تا مواد خاموش کننده بیرون بیاد.
3)در فاصله ی مناسب از آتش بایستین و کم کم با کوچکتر شدن آتش به سمتش برید و با حرکت دادن شلنگ اون رو دنبال کرده و خاموش کنین.
4)کلیه کپسول های پودر و گاز، آب و گاز و بعضی از کپسول های CO2 در هر مرحله استفاده (هر چند کم و کوچک) برای بار دوم قابل استفاده نیستن و برای شارژ مجدد باید به نمایندگی های مجاز تحویل داده بشن.توصیه های ایمنی در مورد بخاری نفتی/گازی:

1)هر سال در شروع فصل زمستان باید بخاری ها رو سرویس کنین و قسمت های داخلی، کاربراتور/ رگلاتور و لوله های خروج گاز و دود رو بازدید و تمیز کنین.
2)قبل از نصب هرگونه دستگاه حرارتی، از باز بودن مسیر دودکش مطمئن بشین.
3)در موقع روشن بودن بخاری، لوله بخاری و دودکش باید کاملا داغ باشن.
4)نصب دودکش باید تا حد امکان بصورت مستقیم و مستقل باشه، استفاده از دودکش مشترک مجاز نیست!!!
5)دودکش بخاری نباید از داخل چوب، فیبر و مواد قابل اشتعال عبور داده بشه.
6)بخاری ها نباید کنار کالا و مواد قابل اشتعال قرار بگیرن.
7)لباس و وسایل دیگه رو برای خشک کردن نزدیک بخاری قرار ندین.
8)اگه بخاری (خصوصا نفتی) به هر علت موقع کارکردن خاموش شد، صبر کنید تا کوره سرد بشه، بعد روشنش کنین.
9)اگه سوخت اضافی در کوره جمع شده، قبل از روشن کردن، سوخت رو خارج کنین.
10)اگر بخاری آتش گرفت، از آب برای خاموش کردن استفاده نکنین!!! از خاموش کننده پودر و گاز استفاده کنین، در غیر اینصورت با انداختن لحاف یا پتوی خیس روی آتش رو بپوشونین و اون رو خاموش کنین.
11)در موقع خروج از محل، حتما بخاری رو خاموش کنین!


منبع : بیمیک

آمارگیر وبلاگ

بیمه آرمان، نمایندگی 977 روزبه عبادی نمین
آدرس: مازندران، چالوس، خیابان امام خمینی، مجتمع تجاری ردائی، طبقه آخر، پلاک116
kai24.ebadi@gmail.com :ایمیل
تلفن ثابت: 01152286161 تلفن همراه: 09118039282
ساعات کاری: 8:30 الی 13:30 - 16:00الی 21:00
© 2019. نمایندگی 977 روزبه عبادی نمین طراحی-آرای کد