news/191022035440روزبه عبادی نمین _ ثالث خودرو.jpg

1398/07/30     درباره بیمه نامه ثالث خودرو بیشتر بدانیم
بیمه نامه شخص ثالث چیست و موارد تحت پوشش آن چیست ؟

همه افراد باید وسایل نقلیه شون رو اعم از ماشین، موتور و ... در قبال خسارت جانی و مالي كه ممکنه به اشخاص ثالث وارد کنه، نزد يكي از شركت ها بيمه کنن. بیمه ای که این موارد رو پوشش میده، "شخص ثالث" نامیده میشه!عوامل تاثیرگذار بر روی حق بیمه ثالث:

الف) مدت بیمه نامه
ب) پوشش ها
پ) تخفیفات
ت) جریمه دیرکرد
ث) نوع وسیله نقلیه
ج) مدل یا سال ساخت
چ) کاربری یا مورد استفادهالف) مدت بیمه نامه :

1)یک ساله: بيمه شخص ثالث معمولا به صورت سالیانه صادر میشه و اعتبار اون از ساعت 24 روز صدور شروع میشه.

2)کوتاه مدت: در کنار بیمه های سالیانه، شرکت ها بیمه های کوتاه مدت هم ارائه میدن. برخی شرکت ها مدت زمان 2، 4 و 6 ماهه رو برای ارائه بیمه کوتاه مدت در نظر میگیرن و برخی مدت زمان3، 5، 7 و 9 ماهه.

البته باید به این نکته توجه کنین که این بیمه ها براساس تعرفه کوتاه مدت محاسبه میشن و معمولا از بیمه های سالیانه گرون تر هستن; یعنی ممکنه حق بیمه یک بیمه نامه 6 ماهه، معادل 60 درصد بیمه نامه سالیانه باشه، نه نصف اون!ب)پوشش ها:

این بیمه نامه دو تا پوشش مهم داره:

1)پوشش جانی: تمام افراد از جمله راننده مقصر حادثه تحت پوشش جانی هستن.

در هر تصادف، داخل ماشین مقصر طبق ظرفیت مندرج در کارت خودرو و بیرون از اون تا 10 نفر پوشش جانی دارن.
به راننده مقصر تا سقف دیه ماه های عادی (در سال 98، 270 میلیون تومان) و سایرین تا سقف دیه ماه های حرام (360 میلیون تومان) خسارت پرداخت می شه.
2)پوشش مالی: پوشش مالی تنها به اموال اشخاص ثالث و تا سقف مندرج در بیمه نامه تعلق می گیره. این پوشش در سال 1398حداقل از 9 میلیون تومان شروع میشه و حداکثر اون در شرکت ها متفاوته.پ)تخفیفات:

از تاریخ 18/11/1396 تخفیف عدم خسارت، به ازای هر سال 5درصد و حداکثر 70درصد در نظر گرفته میشه، البته تخفیفاتی که متعلق به قبل از این تاریخ هست به قوت خودش باقیه و بعد از اون، هر سال 5 درصد بهش اضافه میشه تا بشه 70درصد.

علاوه بر این، برخی شرکت ها با مجوز بیمه مرکزی اجازه دارن تا سقف 2.5درصد هم روی حق بیمه پایه (بیمه با 9 میلیون خسارت مالی) تخفیف بدن. البته این تخفیف نباید از حد تعیین شده تجاوز کنه!

کاهش پلکانی تخفیف در صورت بروز خسارت:

حالا اگه بخواین از بیمه تون استفاده کنین، دیگه با یه بار استفاده همه تخفیفات از بین نمیره و تخفیف ثالث (جانی/ مالی) به صورت پلکانی از محل خودش و حوادث راننده (جانی) هم از محل خودش کم میشه!

* درضمن از سال 97، بیمه های ثالث دیگه کوپن ندارن و در صورت دریافت خسارت، فقط روی بیمه نامه مهر میزنن و سابقه خسارت هم به صورت آنلاین روی سیستم بیمه مرکزی ثبت میشه!

ت)جریمه دیرکرد:نوع خودرو

3 سیلندر

پراید، پیکان،
پی کی
سایر 4 سیلندرها
بیشتر از 4 سیلندر
وانت 1 تن
وانت بیش از
1 تن
موتور تک سیلندر

جریمه دیرکرد روزانه

3.078
3.645
4.285
4.795
3.771
4.540
233

جریمه یکسال و بیشتر

1.123.600
1.330.600
1.564.200
1.750.500
1.376.500
1.657.400
85.000* مبالغ ذکر شده به تومان و بدون درنظر گرفتن تخفیفات عدم خسارته، چون تخفیفات به جریمه هم تعلق میگیره!

تنها راه بخشودگی جریمه های دیرکرد، ارائه نامه رسمی از مراجع قانونی در صورت توقیف یا سرقت خودرو هستش!


زمان مناسب برای تمدید بيمه نامه شخص ثالث:

بهتره چند روز مونده به تاریخ انقضا بیمه، اون رو تمدید کنین و نگران سوخت شدن روزهای باقی مونده نباشین، چون بیمه جدید هم از همون تاریخ انقضا تمدید میشه! اینطوری هیچوقت بدون پوشش نمی مونین و در ضمن جریمه دیرکرد هم نمی خورین!

بیمه نامه ثالث اجباری و بسیار مهمه، به خاطر همین به ازای هر روزی که از تاریخش بگذره (تا سقف یکسال) جریمه میخوره! البته این جریمه ها به شرکت های بیمه ربطی نداره و به حساب "صندوق تامین خسارت های بدنی" میره و در مواقع زیر ازش استفاده میشه:

- پرداخت مابه التفاوت دیه در صورت افزایش در سال بعد

- نداشتن بیمه ثالث یا منقضی شدن اون در زمان حادثه

- فرار کردن مسبب حادثه

- ورشکستگی شرکت بیمه و ...

* در این موارد صندوق، خسارت رو پرداخت میکنه و بعدا اون رو از مقصر یا مالک وسیله نقلیه ی بازیابی میکنه!

ث)نوع وسیله نقلیه:

وسایل نقلیه با توجه به مشخصات روی کارتشون، به شکل زیر دسته بندی میشن و دارای حق بیمه های متفاوت هستن:

موتورسیکلت: بر اساس سیلندر
سواری - سواری استیشن: بر اساس سیلندر
وانت – کامیون - کامیونت: ظرفیت حمل بار
ون – اتوبوس - مینی بوس: ظرفیت مسافر
همونطور که می بینید، حق بیمه یه ماشین سواری با یه وانت فرق داره، در بین سواری ها هم حق بیمه بر اساس سیلندر تعیین میشه، مثلا حق بیمه یه ماشین 4 سیلندر با یه ماشین 6 سیلندر متفاوته، همینطور در بین وانت ها با ظرفیت های متفاوت و ... .ج)مدل یا سال ساخت:

سال ساخت روی ریسک خودرو برای وقوع حوادث تاثیر گذاره، چون معمولا هر چقدر که از عمر خودرو بیشتر گذشته باشه، بیشتر مستهلک شده و در معرض آسیب و خطره!

معمولا برای خودروهای بالای 15 سال ساخت، سالی 2درصد (حداکثر تا سقف20درصد) به عنوان تشدید مدل به حق بیمه اضافه میشه.

البته برخی شرکت های بیمه به طور کلی خودروهایی با سال ساخت بالا رو تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار نمیدن و از فروش بیمه نامه به این خودروها خودداری می کنن.چ)کاربری یا مورد استفاده:

مسافربر - تاکسی - آژانس
سرویس مدارس
بارکش
حمل مواد غذای
حمل مواد نفتی
و ...
کاربری یا مورد استفاده هم مثل سال ساخت مهمه و میتونه ماشین رو کمتر یا بیشتر در معرض خطر قرار بده، به همین دلیل هم روی حق بیمه اثر داره. مثلا خودرویی با کاربری تاکسی یا آژانس نسبت به خودرویی با کاربری شخصی بیشتر در سطح شهر رفت و آمد میکنه و احتمال حادثه هم برای اون بیشتره، به خاطر همین حق بیمه شون هم بسته به درون یا برون شهری بودن 10 تا 20 درصد گرون تره. همینطور برای خودروهای بارکش، اینکه چه نوع باری حمل میکنن مهمه، مثلا کامیونی که کارش حمل مواد نفتی هست با کامیونی که اثاثیه حمل میکنه بیشتر در معرض خطر هستش.

* حالا اگر با خودروی شخصیتون مسافربری می کنین، پیشنهاد می کنیم حتما با تهیه الحاقیه، کاربری اون رو اصلاح کنید; چون اگر دچار حادثه بشین و طبق گزارش پلیس معلوم بشه که در حال مسافربری بودین، باید 10 یا 20 درصد از کل خسارت رو هم شخصا پرداخت کنین!نحوه پرداخت حق بيمه:

1)نقد
2)اقساط (برحسب توافق با شركت بيمه)

* اگه موقع بروز حادثه قسمتي از اقساط پرداخت نشده باشه، نحوه پرداخت خسارت به چه صورت هستش؟

الف) در مورد اقساطی که هنوز موعدشون نرسیده: مشکلی پیش نمیاد و فقط مجموع اقساط باقیمانده از مبلغ خسارت کم میشه. مثلا اگه دو تا قسط 100.000 تومانی باقی مونده باشه، مجموعا 200.000 تومان از مبلغ خسارت کم میشه.

ب) در مورد اقساطی که موعدشون گذشته و پرداخت نشدن: قاعده نسبي حق بيمه اجرا میشه، مثلا اگه تا اون موقع فقط یک سوم از کل حق بیمه رو پرداخت کرده باشین، اونوقت شرکت بیمه هم فقط یک سوم از کل خسارت رو پرداخت می کنه.مفقودی بیمه نامه ثالث:

در صورت مفقود شدن بیمه نامه شخص ثالث، بیمه گذار یا مالک خودرو باید در اسرع وقت همراه با مدارک شناسایی خودش و خودرو برای دریافت گواهی ثالث (المثنی) به شرکت بیمه مراجعه کنه تا بیمه نامه مفقودی در لیست سیاه قرار بگیره و دیگه قابل سوء استفاده احتمالی نباشه.

ارزش قانونی این گواهی هیچ تفاوتی با اصل بیمه نامه نداره و بیمه گر تخفیف عدم خسارت و مشخصات دیگه ی بیمه نامه رو استعلام میکنه و در گواهی المثنی درج می کنه.

* دریافت این گواهی، نیازی به پرداخت هزینه نداره!الحاقیه:

اگه چیزی روی بیمه اشتباه خورده باشه، باید چیکار کنیم؟

تغییرات در متن و شرایط بیمه نامه تنها با دریافت برگه الحاقیه امکان پذیره و به هیچ عنوان امکان تعویض اصل بیمه نامه وجود نداره، چون کارت هایی که بیمه نامه روشون چاپ میشن جزء اوراق رسمی و دارای شماره سریال هستن.

در موارد زیر می تونین برای دریافت الحاقیه به شرکت صادرکننده بیمه نامه مراجعه کنین:

تغییر پلاک خودرو، تغییر مالکیت و به طبع آن تغییر آدرس و تلفن (تا در زمان تمدید باهاتون تماس بگیرن و موعد بیمه رو یادآوری کنن)، تغییر کاربری خودرو (مثلا از شخصی به مسافربر)، تغییر تعهدات مالی بیمه نامه، انتقال تخفیف، اشتباه در ثبت مشخصات خودرو مثل شماره شاسی و ...حذف الحاقیه افزایش دیه:

دریافت الحاقیه افزایش دیه در ابتدای هر سال به طور کلی منتفی شد!

در قانون جدید در صورت افزایش نرخ دیه، سقف پوشش بیمه هم به صورت خودکار افزایش پیدا میکنه و خسارت به زیان دیده ها بر مبنای دیه سال جدید پرداخت می شه و دیگه نیازی به دریافت الحاقیه نیست.انتقال تخفیف:

انتقال تخفیف به وسیله نقلیه ای از همون نوع (مثلا: سواری به سواری - وانت به وانت) که به نام خودتون یا بستگان درجه یک شما باشه (همسر، فرزند یا والدین) امکان پذیره، البته فقط درصورتیکه بخواهین خودروی تخفیف دار رو بفروشین یا اسقاط کنین!


مراحل انتقال تخفیف

الف)قبل از فروش خودرو، مالک اتومبیل به شرکت صادر کننده ی بیمه مراجعه میکنه و با پرداخت مابه التفاوت تخفیف، تخفیف رو از روی بیمه نامه برمیداره و الحاقیه ی برگشت تخفیف (حذف تخفیف) رو دریافت میکنه.
مدارک لازم: اصل بیمه نامه، اصل سند خودرو، مدارک شناسایی مالک

ب)بعد از فروش خودرو هم، صاحب تخفیف با مدارک زیر به شرکتی که بیمه نامه ی خودروی جدیدش رو صادر کرده مراجعه و تخفیف رو به خودروی جدید انتقال میده و مابه التفاوت تخفیف رو دریافت می کنه.
مدارک لازم: اصل الحاقیه برگشت تخفیف و کپی بیمه نامه ی ثالث خودروی قبلی، کپی سند خودروی فروخته شده قبل و بعد از فروش، اصل مدارک شناسایی صاحب تخفیف، اصل سند و بیمه نامه ی ثالث خودروی جدیدمحدودیت پرداخت خسارت به خودروهای گرون قیمت:

طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، قیمت خودروهای متعارف حداکثر تا نصف دیه ماه های حرام هستش (یعنی 180 میلیون تومان در سال 98) و خودروهای بالاتر از این قیمت، غیرمتعارف نامیده میشن!

حالا اگر ماشینی با خودروی غیرمتعارفی تصادف کنه و مقصر شناخته بشه، مقدار خسارتی که باید بپردازه رو اینطوری محاسبه می کنن: 180 میلیون رو با قیمت خودروی غیر متعارف مقایسه میکنن; مثلا 180 میلیون میشه یک سوم قیمت اون خودرو >>> پس مقصر حادثه هم موظفه فقط یک سوم از کل خسارت رو پرداخت کنه!مثال: قیمت ماشین زیاندیده 540 میلیون تومان و خسارت وارده به اون 45 میلیون تومان هستش.

در اینجا چون 180 میلیون، یک سوم قیمت ماشین 540 میلیون تومانی هست، پش از کل خسارت 45 میلیون تومانی، باید یک سوم معادل 15 میلیون تومان پرداخت بشه و مابقی خسارت رو زیاندیده باید از بیمه بدنش استفاده کنه.

* به همین دلیل به عزیزانی که خودروی گرون قیمت دارن، توصیه می کنیم برای خودروشون بیمه بدنه تهیه کنن تا علاوه بر کلی پوشش های ضروری اون، در این مورد هم بتونن ازش استفاده کنن و متضرر نشن!شرایط ابطال بیمه شخص ثالث:

ابطال بیمه ثالث تنها به 2 دلیل امکان پذیره:

تکرار در صدور:
ممکنه برای یک خودرو سهوا دو بیمه نامه صادر شده باشه، در اینصورت بیمه نامه دوم باید باطل بشه و حق بیمه اون به بیمه گذار برگردونده بشه.

از رده خارج شدن:
مالک خودروهای اسقاطی یا خودروهایی که در اثر آسیب شدید، از رده خارج حساب میشن هم می تونن با مراجعه به نمایندگی صادر کننده بیمه نامه و ارائه اصل بیمه نامه شخص ثالث و مدارک اسقاط، اقدام به فسخ اون و دریافت الباقی حق بیمه به صورت روز شمار کنن.

البته در این مورد، مالک وسیله ی نقلیه می تونه تخفیفاتش رو به وسیله نقلیه ای از همون نوع (مثلا: سواری به سواری - وانت به وانت) که به نام خودش یا بستگان درجه یک اون (همسر، فرزند یا والدینش) باشه منتقل کنه.دیه در ماه های حرام:

بعضی ها فکر میکنن که دیه در ماه های حرام دو برابر ماه های عادیه، در صورتیکه اینطور نیست!

اولا: دیه در ماه های حرام دو برابر نیست و فقط یک سوم مبلغ دیه کامل به اون اضافه می شه.

ثانیا: این افزایش فقط در خصوص دیه قتل (یا فوت) هستش و ارتباطی به دیه نقص عضو نداره.

ثالثا: افزایش دیه به شرطی اتفاق می افته، که هم حادثه و هم فوت، در ماه حرام اتفاق بیفته. (اگر حادثه در ماه رجب اتفاق بیفته و فوت در ماه حرام بعدی به دلیل همون حادثه و نه دلیل دیگه ای باشه هم جزو این مورد محسوب می شه.)

ماه های حرام عبارتند از: محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه.
هر ماه حرام، از مغرب شرعی آخرین روز قبل از شروع ماه، آغاز شده و با مغرب شرعی آخرین روز ماه به اتمام میرسه!


تعدد دیات:

تعدد دیات یعنی در صورت حادثه، شخص حادثه دیده فوت نکنه، اما صدمات وارده به اون باعث بشه تا دیه، از مبلغ یک دیه کامل بیشتر بشه. مثل وقتی که شخص قطع نخاع بشه; در این حالت با از دست دادن توانایی استفاده از دو دست، دو پا، عدم داشتن کنترل بر اجابت مزاج و ...، بیشتر از یک دیه کامل به اون تعلق می گیره.

موارد زير نقص عضو و از كار افتادگي دائم و كلي محسوب ميشن و غرامت اون ها برابر با یک دیه کامل هستش:

1) نابينايي كامل و دائم هر دو چشم
2) ناشنوايي كامل و دائم هر دو گوش
3) برداشتن فك پايين
4) ازكارافتادگي دائم و كامل يا قطع دو دست، حداقل از مچ
5) ازكارافتادگي دائم و كامل يا قطع دو پا، حداقل از مچ
6) ازكارافتادگي دائم و كامل يا قطع يك دست و يك پا، حداقل از مچ
7) از دست دادن هر دو پنجه ها
8) قطع كامل نخاع

البته در بیمه نامه ثالث تعدد دیات به صورت کامل پوشش داره و نگرانی هارو در این مورد برطرف کرده!

مواردی که بیمه خسارت رو پرداخت نمی کنه:

تقریبا موردی نیست که بیمه خسارت رو به زیاندیده پرداخت نکنه، اما تحت شرایطی می تونه تمام یا بخشی از خسارت پرداخت شده رو با کمک مراجع قانونی، از مقصر حادثه پس بگیره!

الف ـ اگر خسارت به دلیل تخلفات حادثه ساز بوده باشه!
ب - اگر مشخص بشه حادثه عمدی بوده!
پ ـ اگر نيروي انتظامی يا پزشكي قانونی تایید کنن که راننده مقصر، مشروبات الکلی یا مواد مخدر و روانگردان استفاده کرده و همین موضوع باعث حادثه شده!
ت ـ اگر راننده مقصر، گواهينامه رانندگی نداشته باشه يا گواهينامه اون متناسب با نوع وسيله نقليه نباشه!
ث - اگر راننده، وسيله نقليه رو سرقت كرده باشه يا از مسروقه بودن اون آگاه باشه!تخلفات حادثه ساز!!!

همونطور که میدونین، بیمه حامی هیچ متخلفی نیست! از طرف دیگه هم، اجازه نمیده فرد زیاندیده از دریافت خسارتش باز بمونه.

به خاطر همین، اگر تصادفی ناشی از تخلف و عدم رعایت قوانین رانندگی باشه، بیمه خسارت زیاندیده رو پرداخت میکنه، ولی بعد قسمتی از اون رو از فرد متخلف پس می گیره!

الف ـ در اولين حادثه ناشي از تخلف حادثه ساز در طول مدت بيمه نامه: ۵/۲ درصد از کل اون خسارت (جانی و مالي)

ب ـ در دومين حادثه: ۵ درصد از کل خسارت (جانی و مالي)

پ ـ در سومين حادثه و حوادث بعد از اون: 10 درصد از کل خسارت (جانی و مالي)انواع تخلفات حادثه ساز:

هرگونه حركات نمايشي مثل دور زدن درجا، حركت بر روي يك چرخ، حركت مارپيچ و ... در سطح راه ها و خيابون ها - دور زدن در محل ممنوع - عبور از محل ممنوع (ورود ممنوع) - عبور وسايل نقليه از پياده رو - سبقت غير مجاز – سرعت غیر مجاز- عبور از چراغ قرمز - تجاوز يا انحراف به سمت چپ معابر - عدم رعايت فاصله مناسب با وسيله ی نقليه و يا عدم توجه به جلو - گردش به چپ يا به راست در محل ممنوع - روشن نكردن چراغ هنگام شب و در مواقع لزوم - رانندگي با وسيله نقليه داراي عيب و نقص فني مؤثر (مثل چراغ، لاستيك، فرمان، برف پاك كن و زنجير چرخ) - عدم رعايت شرايط ذکر شده در گواهينامه (مثل استفاده از سمعك، عينك يا تجهيزات خاص) - مصرف مواد روان گردان و مشروبات الكلي


منبع : بیمیک

آمارگیر وبلاگ

بیمه آرمان، نمایندگی 977 روزبه عبادی نمین
آدرس: مازندران، چالوس، خیابان امام خمینی، مجتمع تجاری ردائی، طبقه آخر، پلاک116
kai24.ebadi@gmail.com :ایمیل
تلفن ثابت: 01152286161 تلفن همراه: 09118039282
ساعات کاری: 8:30 الی 13:30 - 16:00الی 21:00
© 2019. نمایندگی 977 روزبه عبادی نمین طراحی-آرای کد