news/191026120522روزبه عبادی نمین _ بدنه خودرو.jpg

1398/08/04     درباره بیمه نامه بدنه خودرو بیشتر بدانیم .
بیمه بدنه اتومبیل چیه و چه چیزهایی رو پوشش میده؟

بیمه بدنه خودرو یکی از انواع بیمه ‌نامه‌ های غیر اجباریه که پوشش ­های مهمی رو از جمله سرقت، آتش سوزی و تصادفات شامل میشه و در مواقع زیر می­تونیم ازش استفاده کنیم:

1)خودمون مقصر باشیم

2)مقصر مجهول یا فراری باشه

3)ریکاوری: ریکاوری یعنی شما مقصر حادثه مشخصی دارین، ولی به هر دلیلی قادر به جبران خسارت شما نیست (مثلا ممکنه بیمه ثالث نداشته باشه یا خسارت شما بیشتر از تعهدات بیمه ثالثش باشه)، در اینصورت می‌ تونید از بیمه ‌نامه بدنه­ تون برای دریافت مابقی خسارت استفاده کنینعوامل تاثیرگذار بر روی حق­بیمه بدنه:

الف) مدت بیمه نامه

ب) ارزش روز خودرو

پ) ارزش متعلقات اضافی

ت) کاربری یا مورد استفاده

ث) مدل یا سال ساخت

ج) پوشش ها

چ) تخفیفاتالف)مدت بیمه نامه:

کوتاه مدت – یک ساله

بيمه بدنه معمولا به صورت سالیانه صادر میشه. اما برخی شرکت­ها برای مدت زمان کوتاه­تر (با تعرفه کوتاه­مدت) و بیشتر از یکسال (با تعرفه روزشمار) هم بیمه صادر می­کنن.ب)ارزش روز خودرو:

در این بیمه نامه ارزش واقعی و روز خودرو طبق بازار آزاد در نظر گرفته میشه. برای پیدا کردن ارزش خودرو باید میانگین قیمت بازار رو در نظر بگیرین، چون قیمتی بیش از حد معمول فقط باعث پرداخت حق بیمه اضافی میشه و قیمتی پایین تر هم باعث میشه دچار قاعده نسبی و ماده 10 بشین!

* ماده 10 و قاعده نسبی!!!

هر مال و شئ قیمت مشخص و معینی در بازار داره و هر کس باید مال خودش رو به قیمت واقعی روز و متداول بازار بیمه کنه و به همون نسبت هم حق­بیمه پرداخت کنه. به همین دلیل "ماده ده" قانون بیمه تأکید می­کنه که اگه مال خودتون رو به کمتر از قیمت واقعی بیمه کنین، شرکت بیمه هم حق داره در زمان پرداخت خسارت، به همون نسبتی که ارزش مال کمتر درنظر گرفته شده و حق­بیمه کمتری پرداخت شده، به همون نسبت هم از میزان پرداخت خسارت کم کنه. در اینصورت ما به­التفاوت خسارت به عهده خودتون هستش!پ)ارزش متعلقات اضافی:

اگه می خواین لوازم غیر فابریکی که روی ماشین نصب کردین هم تحت پوشش باشه، می تونین قیمت روز اون ها رو در نظر گرفته و در فیلد مربوطه وارد کنین. البته شرکت ها ممکنه محدودیت هایی برای پوشش دادن این لوازم داشته باشن، مثلا سقف خاصی رو برای قیمت لوازم غیر فابریک در نظر بگیرن یا هر قطعه ای رو پوشش ندن مثل ساب و باکس که احتمال سرقتشون بسیار بالاست!ت)کاربری یا مورد استفاده:

کاربری یا مورد استفاده خودرو روی ریسک اون برای وقوع حوادث بسیار تاثیر گذاره، به همین دلیل هم روی حق بیمه اثر داره. مثلا خودرویی با کاربری تاکسی نسبت به خودرویی با کاربری شخصی بیشتر در سطح شهر رفت و آمد میکنه، پس احتمال حادثه هم برای اون بیشتره.

حالا اگر با خودروی شخصیتون مسافربری می­کنین، پیشنهاد می­کنیم حتما با تهیه الحاقیه، کاربری اون رو اصلاح کنید; چون اگر دچار حادثه بشید و معلوم بشه که در حال مسافربری بودین، به همون تناسبی که کمتر حق بیمه پرداخت کردین از کل خسارتتون کم میکنن!ث)مدل یا سال ساخت:

سال ساخت هم مانند کاربری روی ریسک خودرو برای وقوع حوادث تاثیر گذاره، چون هر چقدر که از عمر خودرو بیشتر گذشته باشه، بیشتر مستهلک شده و در معرض آسیب و خطره!

معمولا برای خودروهای بالای 10 سال ساخت، سالی 5درصد به عنوان تشدید مدل به حق بیمه اضافه میشه.ج)پوشش ها:

پوشش ‌های اصلی:

1)خسارات ناشی از برخورد به جسمی ثابت یا متحرک، برخورد اجسام دیگه با خودرو، واژگونی یا سقوط خودرو

2)خسارات ناشی از آتش ­سوزی، انفجار و صاعقه

3)سرقت کلی خودرو و آسیب های وارده در اثر سرقت

4)خساراتي كه در جريان نجات يا انتقال خودرو به اون وارد بشه، به علاوه هزینه‌ ی حمل به نزدیکترین تعمیرگاه مجازپوشش­ های تکمیلی که می­تونین در کنار پوشش­ های اصلی خریداری کنین:

1)خسارات ناشي از بلایای طبیعی از جمله طوفان، تگرگ، سيل، زلزله و ...

2)خسارات وارده در اثر پاشيده شدن رنگ، اسيد و مواد شيميايي روي بدنه

3)شکست شیشه به تنهایی و به عللی غیر از خطرات اصلی (مثلا بر اثر تغییر دما)

4)سرقت درجای کلیه قطعات خودرو

5)خسارت ناشي از كشيدن ميخ و ساير اشياء مشابه روي بدنه

6)غرامت عدم استفاده از وسیله نقلیه در مدت تعمیرگاه (هزینه ایاب و زهاب)

7)نوسانات بازار

8)خارج از کشور (ترانزیت)

9)حذف ماده 10

10)حذف فرانشیزچ) تخفیفات:

تخفيف عدم خسارت: این تخفیف در نمودار زیر توضیح داده شده و مشمول بیمه‌ گذارانی می ‌شه که در طول یکسال بیمه‌ ای یا بیشتر، از بیمه ‌نامه شون استفاده نکرده باشن!


ممکنه شرکت‌ ها تخفیفات دیگه ای رو هم ارائه بدن، مثل:
تخفیف گروهی
تخفیف پرداخت نقدی
خودروی صفر کیلومتر
خودروی باکیفیت
ایثارگری
دارندگان بیمه عمر از همون شرکت
و ...
*در بیمه بدنه، اگه حتی یکبار از بیمه ات استفاده کنی، کل تخفیف ها از بین میره! البته بعضی از شرکت‌ ها هم تخفیف پوشش‌ های اصلی رو از پوشش ‌های تکمیلی جدا کردن که در اینصورت، اگه مثلا از پوشش‌ های اصلی استفاده کنین، کل تخفیف اون از بین میره، ولی تخفیف پوشش‌ های تکمیلی سر جاش باقی می مونه.نحوه پرداخت حق بيمه:

1)نقد

2)قساط (برحسب توافق با شركت بيمه)

* اگه موقع بروز حادثه قسمتي از اقساط پرداخت نشده باشه، نحوه پرداخت خسارت به چه صورت هستش؟

الف) در مورد اقساطی که هنوز موعدشون نرسیده: مشکلی پیش نمیاد و فقط مجموع اقساط باقیمانده از مبلغ خسارت کم میشه. مثلا اگه دو تا قسط 100.000 تومانی باقی مونده باشه، مجموعا 200.000 تومان از مبلغ خسارت کم میشه.

ب) در مورد اقساطی که موعدشون گذشته و پرداخت نشدن: قاعده نسبي حق بيمه اجرا میشه، مثلا اگه تا اون موقع فقط یک سوم از کل حق بیمه رو پرداخت کرده باشین، اونوقت شرکت بیمه هم فقط یک سوم از کل خسارت رو پرداخت می کنه.جریمه دیرکرد در بیمه بدنه:

بیمه نامه بدنه چون اجباری نیست، به خاطر عدم تمدید سر موقع، شامل جریمه دیرکرد نمی شه!شرایطی که نیاز به بازدید خودرو داره:

تغییر پوشش ها
بیمه کردن برای اولین بار
گذشتن تاریخ انقضای بیمه نامه
افزایش سرمایه (برای به روز کردن قیمت خودرو یا اضافه کردن لوازم غیرفابریک)
دریافت خسارت (قبل از تعمیر خودرو برای برآورد خسارت)
بازدید سلامت (پس از تعمیر خودرو)
...


انتقال تخفیف:

شرکت های بیمه این امکان رو فراهم کردن تا بتونید تخفیفات بیمه ‌نامه بدنه تون رو به خودرویی متناسب با خودروی بیمه شده (سواری به سواری – وانت به وانت و ...) منتقل کنین، البته فقط درصورتیکه خودروی دوم به اسم (تحت مالکیت) خودتون، همسرتون، فرزندتون و یا والدین شما باشه!تغییر یا اشتباه در مشخصات بیمه نامه

در موارد زیر حتما برای دریافت الحاقیه به نمایندگی صادرکننده بیمه نامه مراجعه کنید و توجه داشته باشین که تغییرات در متن و شرایط بیمه نامه تنها با دریافت برگه الحاقیه امکان پذیره و به هیچ عنوان امکان تعویض اصل بیمه نامه وجود نداره!

تغییر پلاک خودرو، تغییر مالکیت و به طبع آن تغییر آدرس و تلفن (تا در زمان تمدید باهاتون تماس بگیرن و موعد بیمه رو یادآوری کنن)، تغییر کاربری خودرو (مثلا از شخصی به مسافربر)، تغییر سرمایه مورد بیمه، جایگزینی خودرو (انتقال تخفیف)، اشتباه در ثبت مشخصات خودرو مثل شماره شاسی و ...شرایط فسخ قرارداد در بیمه بدنه:

در موارد زیر بیمه‌گر یا بیمه‌گذار می تونن قرارداد بیمه رو فسخ کنن:

الف) شرایط فسخ از طرف شرکت بیمه:

1)عدم پرداخت به موقع حق بیمه یا اقساط از طرف بیمه گذار

2 در صورت تشدید خطر (مثلا تغییر کاربری از شخصی به تاکسی)، مگر اینکه توافق خاصی بین طرفین صورت گرفته باشه، چون ممکنه شرکت ریسک جدید رو قبول نکنه.

3)عدم رعایت حسن نیت: یعنی اگه بیمه گذار مطالبی رو پنهون کرده باشه یا واقعیت رو نگفته باشه و این مسئله در ارزیابی خطر موثر باشه.

*اگه فسخ از سمت شرکت باشه، الباقی حق‌ بیمه به روش روز شمار محاسبه و به بیمه‌گذار برگشت داده میشه.

ب) فسخ از طرف بیمه گذار:

درصورتیکه بیمه گذار بنا به دلایلی متقاضی فسخ بیمه ‌نامه باشه، بیمه‌گر الباقی حق‌بیمه رو به روش کوتاه مدت محاسبه و به بیمه‌ گذار پرداخت میکنه.انفساخ قرارداد بیمه

در صورتیکه موضوع بیمه به علت وقوع حوادثی که تحت پوشش بیمه ‌نامه نیست از بین بره، بیمه نامه منفسخ میشه و الباقی حق‌ بیمه به روش روز شمار محاسبه و به بیمه‌ گذار برگشت داده میشه.استثنائات

موارد ذکر شده جزء استنائات بیمه بدنه هستن و در صورت بروز اون ها خسارتی پرداخت نمیشه!

1)خسارت ناشی از حمل بار بیش از حد مجاز

2)خسارت های عمدی توسط بیمه گذار، ذی‌نفع یا راننده

3)خسارت های وارده حین فرار از نیروی انتظامی، مگر اینکه فرار توسط سارقین باشه

4)خسارت های ناشی از مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر و روانگردان موثر در بروز حادثه

5)خسارت‌ های وارده به دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی ماشین در صورتیکه ناشی از نقص و خرابی باشه

6)خسارت ناشی از بکسل کردن وسیله نقلیه دیگه، مگر اینکه خودروی بیمه شده مخصوص انجام این کار باشه و اصول و مقررات ایمنی رو رعایت کرده باشه

7)در صورتیکه راننده گواهینامه رانندگی نداشته باشه، گواهینامه اش باطل شده باشه یا گواهینامه اون متناسب با وسیله نقلیه نباشه (البته گذشتن تاریخ انقضای گواهینامه به معنی باطل شدنش نیست!)

8)خسارت های مستقیم و غیر مستقیم ناشی از انفجار های هسته ای

9)خسارت های ناشی از جنگ، شورش، اعتصاب و تهاجم

آمارگیر وبلاگ

بیمه آرمان، نمایندگی 977 روزبه عبادی نمین
آدرس: مازندران، چالوس، خیابان امام خمینی، مجتمع تجاری ردائی، طبقه آخر، پلاک116
kai24.ebadi@gmail.com :ایمیل
تلفن ثابت: 01152286161 تلفن همراه: 09118039282
ساعات کاری: 8:30 الی 13:30 - 16:00الی 21:00
© 2019. نمایندگی 977 روزبه عبادی نمین طراحی-آرای کد